Spása jménem Pilates 1.díl

01. 09. 2009

Všechny typy cvičení Pilates jsou zaměřené na procvičení celého těla a nejen jednotlivých částí. Hlavním kouzlem je ale to, že se jeho principů dá využívat při úplně běžných činnostech. O tom si s naší odbornicí, cvičitelkou a majitelkou pilatesového studia myPilates (www.mypilates.cz) Gábinou Davídkovou budeme povídat v našem článku.

Pilates je ideální cvičení pro „velké holky“. Proč pro „velké“? Protože do určitého věku záda „neřešíme“. Vlastně o nich ani moc nevíme a nad Pilates ohrneme nos jako nad plouživou nudou, po které se stejně rychle nehubne. Pilates má totiž v konkurenci ostatních sportovních aktivit jeden handicap. Jeho efekt je skvělý, ale pozvolný. Odměnou za úsilí je, že nevíte o svých zádech, svalech a kloubech. Narovnáte se a zpevníte. Samozřejmě, že se i zformuje postava, ale chce to trpělivost a čas.

Betynka Psychologie 2009/09„Zhubnutí přichází postupně, ale o to je tento efekt dlouhodobější. Nejdříve se narovnáte a přestanou vás bolet záda, pak se přestanete zadýchávat a máte mnohem více energie. Vždyť více než 80 % žen dýchá povrchově a tím pádem se může cítit více unaveno,“ říká Gábina Davídková. Zcela upřímně dodává, že pokud je vaším hlavním cílem rychle shodit kilogramy, měli byste přidat ještě nějakou aerobní činnost a zaměřit se na správný jídelníček.

Betynka 2009/09 Když z ní tahám důvody, proč tedy začít cvičit, dozvím se: "Například kvůli bolestem zad. První reakcí většiny populace na bolest zad je vzít si prášek. Pokud se stav nezlepší, zajdu si na masáž. Jedna z těchto variant řešení jistě přinese úlevu, ale jen krátkodobou. Proč? Protože se nevyřeší příčina vzniku bolesti, ale pouze následek – stažené svaly. Nejčastější příčinou bývají špatné pohybové stereotypy, ochablé břišní a zádové svaly. Nejnovější lékařské výzkumy dokazují, že už po 3 dnech trvající bolesti zad, jejich svaly ochabnou o jednu třetinu. Nezbývá tedy nic jiného, než začít cvičit, jinak se z tohoto bludného kruhu nikdy nedostanete."

Všechny typy Pilates jsou zaměřené na zapojení celého těla, protože tělo funguje jako celek. Takže odbouráte bolesti bederní páteře a najednou zjistíte, že už vás nebolí ani páteř krční. V zahraničí se bez Pilates neobejdou vrcholoví sportovci, ani běžná populace. Prostě všichni, kteří mají tělo jako pracovní nástroj...

Betynka 2009/09„Aspektů je několik, např. i úhrady za zdravotní péči ,“ vysvětluje trenérka. „V mnoha zemích si na zdravotní péči přispívají většími částkami než v České republice, a proto se vyplatí o své tělo pečovat. Prevence je totiž ve svém důsledku mnohem lacinější.“

Souhrnně řečeno: Pilates je cvičební systém, který mimo jiné vyučuje, jak efektivně využít břišní svaly například při předklonu a zvedání břemen. Vždyť nemusíme jen ležet na zemi a dělat sklapovačky. Když zapojíme břišní svaly během přemísťování nákupu či dítěte, posiluji několikrát denně a první efekt je znát už po několika dnech. Záda nebolí, a to břicho – radost pohledět!

 

Zkuste to také!

Table Top

table top Výchozí pozice: klek na všech čtyřech, předloktí opřená o roller

Výdech: vtáhněte břišní svaly a současně předpažte pravou ruku (nezvedejte ramena k uším), zanožte levou nohu a protáhněte ji do dálky (pánev zůstává vodorovně s podložkou)

Nádech: vraťte se do výchozí pozice a s výdechem vyměňte končetiny

Opakujte 5x.

Saw

saw Výchozí pozice: vzpřímený sed s nataženýma a mírně pokrčenýma nohama (pokud nemůžete sedět rovně, podložte si hýždě složeným ručníkem nebo pokrčte kolena), upažte poníž

Nádech: vytáhněte se ke stropu a otáčejte trup doprava, současně s trupem se pohybují i paže

Výdech: vtáhněte břišní svaly a předkloňte se, levé předloktí si opřete o roller a malíček levé ruky se bude posouvat k malíčku na pravé noze (malíček napodobuje pohyb pily)

Nádech: narovnejte se obratel po obratli do sedu

Výdech: vraťte se do výchozí pozice

Opakujte 5x na každou stranu.

Pelvis Lift

pelvis lift Výchozí pozice: leh na zádech, nohy jsou pokrčené a plosky nohou na rolleru

Výdech: zvedejte obratel po obratli záda až po úroveň lopatek, pak přitáhněte roller patami směrem k hýždím

Nádech: výdrž a s výdechem pomalu pokládejte pánev

Opakujte 7x.

Roll Up Oblique

roll up oblique Výchozí pozice: leh na rolleru, páteř je vyrolovaná z rolleru až po lopatky, ruce za hlavou

Výdech: přetočte trup a pak natáhněte levou paži k pravému koleni

Nádech: vraťte se do střední pozice

Opakujte 6x na každou stranu.

 


Autor: Jana Trnková