Školení Port de Bras - Rusko 2017

26. 07. 2017

Lucka Dědičová byla letos v červnu jediná Češka, která se v Moskvě zúčastnila natáčení tréninkového videa mezinárodně uznávaného konceptu Port de Bras. To už stojí za malou reportáž...

Jestli začínáte číst tento článek, tak se mi povedlo připoutat vaši pozornost úvodní větou. Zní to úžasně, viďte... Vydržte do konce a dozvíte se, jak to vlastně všechno bylo.

Port de Bras je elegantní styl cvičení, který pro mě ztělesňuje program navazující myšlenkově na pilates. Když jsem jednou zhlédla video Michaela Kinga, kde vyprávěl o svém přístupu k pilates, chytil mě za srdce - doslova a do písmene. Michael King zmínil, že pro něj je důležitá plynulost, návaznost a také hudba v lekci, což je spojeno s jeho pohybovou historií. Já v té chvíli cítila neuvěřitelnou úlevu, že i Michael King zdůrazňuje to, o co se v pohybu snažím - plynulost. Plynulost, která je podstatou port de bras a samozřejmě také jedním ze základních principů pilates. Jenže když to čtete v příručce, je to něco jiného, než když vás něco opravdu zaujme tím, jak je to podáno. Zkrátka od té doby jsem začala používat hudbu i na svých lekcích pilates a hned po první hodině mi klienti řekli, že se díky hudbě uvolnili a užili si pohyb. Dříve jsem hudbu na lekcích striktně odmítala, ale ten moment, kdy jsem viděla Michaelovo video, byl pro mě tzv. Turning point - bod zvratu/zlomu. Uvědomila jsem si, že každý lektor je něčím charakteristický a pro tento konkrétní rys lidé instruktora vyhledávají. Při cvičení prý vypadám jako tanečnice a mé provedení budí pocit návaznosti a lehkého, plynulého pohybu. Tanečnice sice nejsem, ale mnoho lidí ji ve mně vidí a mám vlastně velkou radost, že ten pocit tance, uvolnění, relaxace a volnosti lidem předávám. Proto je mou vášní port de bras a proto jsem se rozhodla jet do Ruska na školení, abych se setkala se zemí, kde port de bras vzniklo, abych se setkala s tvářemi port de bras, které jsem dosud vídala jen na videích, a abych se motivovala a inspirovala.

Školení bylo dvoudenní. První den byl celý věnován velké novince "Port de Bras Ball", tj. s velkým fit ballem. Osobně mě více zaujalo port de bras ball než port de bras body band (pdb s therabandem). Opora o balón v různých pozicích vám dává jinou dimezi procítění cviků - někde ucítíte větší protažení, jinde díky balónu ucítíte větší svalový záběr a zároveň vás balón navede sám do optimálního technického provedení.

 Lucie Dědičová - port de bras Ball

Na této fotografii vidíte vzadu mou maličkost, v popředí pak Olgu, spolutvůrkyni a manželku Vladimira Snezhika - zakladatele port de bras.

Vladimir Snezhik - port de bras BandTady máme samotného Vladimira Snezhika, se kterým jsme probírali technické detaily v pokročilejších sekcencích Port de Bras Body Band. Poprvé jsem ho zažila naštvaného, protože jsme všichni měli paže příliš vysoko a nesoustředili se sami na sebe...

 

 Port de Bras Par Terre

Proč jsou všichni v černém? Snezhik je zastáncem klasických barev a oblečení port de bras je prozatím všechno také černé barvy. Tady jsme trénovali port de bras Par Terre - pdb na podložce.

 

Port de Bras Club System

Toto je už foto ze zákulisí natáčení nových dílů Port de Bras Club System. Konečně se dostáváme k úvodní větě celého článku. Jak to tedy bylo?

Před rokem se ke mně dostala zpráva, že by možná byl zájem o moji účast na tomto natáčení.  Nadchlo mě to jako projev důvěry a ocenění mé práce. Kdo mě sledujete na FB jste si možná všimli, že mám nové vizitky, své vlastní logo, nová videa, nové fotky a v současné době se připravuje miniseriál port de bras, který poběží na internetové ONETV.cz. Prostě jsem snaživka, ale to je o mně asi známé :-)

Takže jsem se také přihlásila na školení port de bras Ball do Moskvy, koupila letenku, zařídila hlídání (ještě že mám tak vstřícného a podporujícícho manžela) a vydala se na cestu. Po dvou dnech v Rusku skončilo školení a já se chystala balit s tím, že jsem na žádném natáčení nebyla. Vladimir se se mnou loučil se slovy: "Tak se uvidíme zítra na natáčení." Vykulila jsem oči a odpověděla, že asi ne, protože odlétám za chvílí zpět do Prahy, a rychle jsem přemýšlela, jak to udělat, abych mohla zůstat v Moskvě na natáčení. Nakonec jsem si přebookovala na poslední chvíli letenku, z Ruska jsem odlétala 2 hodiny před expirací víza, vše proběhlo tip ťop. Byla jsem jediná (tedy i první) Češka na školení port de bras Ball (přece jen je Rusko z ruky a letenka stojí dost peněz) a byla jsem i jediná Češka na natáčení videa Port de Bras Club System, které vyjde na DVD koncem podzimu. Tak to bylo, přátelé. Kdo si chcete přečíst více osobních zážitků z této výpravy, zvu vás na své stránky www.lucie-dedicova.com.