Lucie Pešková

Mgr. Lucie Pešková

Co Vám o sobě povím?

Vystudovala jsem fyzioterapii na 2.lékařské fakultě a nyní působím na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství ve FN Motol. Od dětství byl sport mojí životní náplní, závodně jsem cvičila sportovní gymnastiku. Ovšem jednoho krásného dne řeklo mé tělo dost a já raději vyměnila přemety a salta za poněkud klidnější sportovní vyžití a začala se současně věnovat trenérství. Dnes velmi ráda lyžuji, jezdím na kole, běhám nebo surfuji. Na druhou stranu si také často zalenoším při čtení nějaké odpočinkové knížky.


Lucie a Pilates

Jak dlouho pracuješ jako fyzioterapeut a jak dlouho ve své práci využíváš Pilates?

Po ukončení magisterského studia na 2. LF jsem začala pracovat jako fyzioterapeutka na rehabilitačním oddělení ve Fakultní nemocnici Motol. Se cvičením Pilates jsem se potkala v dobách studií a rozhodla jsem se i nadále pokračovat. Zatím stále objevuji nové možnosti cvičení, které se s úspěchem dají využít i ve fyzioterapeutické praxi.

Můžeš uvést příklad, u jaké konkrétní diagnózy máš s Pilates zkušenost a úspěch?

Největší pole působnosti mám určitě u pacientů s vertebrogenními obtížemi. Je to jednak z důvodu vysokého výskytu této diagnózy a pak také proto, že pilates pracuje s ovlivněním hlubokého stabilizačního systému, jehož správné zapojení je důležitým předpokladem pro správné fungování stability trupu a páteře. Tito pacienti mají často potíže chronického rázu, díky pilates se mi velmi dobře daří vzbudit u těchto pacientů zájem a především dlouhodobě je udržet u cvičení.

Další podobnou skupinou, u které jsem díky pilates cvičení měla úspěch, jsou pacienti se skoliózou, u kterých má velký význam zapojení správného stereotypu dýchání, na který je v pilates brán velký zřetel.

Jaké jsou podle tebe možnosti propojení fyzioterapie a Pilates?

Hned po prvních setkání s metodou pilates jsem byla ohromena, jak moc respektuje mnohé principy z fyzioterapie a do jaké míry se oba přístupy prolínají. Z mé zkušenosti z ambulantních pracovišť často vidím, že pacienti ať již s akutním či chronickým problémem často odchodí svých 10 návštěv a tím jejich léčebná invence končí. Ti aktivnější často marně hledají nějakou další návaznost léčby, kam by mohli pravidelně a dlouhodobě docházet. Pro mě takovouto možnost návaznosti představuje právě pilates. Konečně jsem objevila cvičení, které klade důraz na preciznost, přesnost a procítění každého pohybu. Svým pacientům určitě i v budoucnu budu tento typ cvičení doporučovat.

Proč cvičím Pilates?

K pilates mě přivedla moje spolužačka, se kterou studuji fyzioterapii. Byla jsem velmi zvědavá, do jaké míry je možné propojit pilates cvičení s oborem rehabilitace. Hned po prvních dnech jsem byla ohromena, jak moc pilates metoda respektuje mnohé principy z fyzioterapie a do jaké míry se oba přístupy prolínají. Konečně jsem objevila cvičení, které klade důraz na preciznost, přesnost a procítění každého pohybu. Zároveň mě fascinuje pestrá paleta cviků, díky které je možné docílit správného držení skutečně celého těla. Dnes pilates cvičím, protože mi přináší radost z pohybu a pomáhá mi do detailů poznávat své vlastní tělo.


Můj nejoblíbenější cvik?

Pokud mám vybrat konkrétní cvik, pak je to určitě Saw (Pilka). Jinak ráda využívám ke cvičení roller nebo overball, pomocí kterých je možné jednotlivé cviky krásně modifikovat a objevovat jejich nové a nové varianty…